Tlen jako pomoc w walce z depresją

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Podziel się
Share on linkedin
Daj znać
Share on skype
Prześlij
Share on telegram
Przekaż
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email

Komora hiperbaryczna Nowe Technologie

Leczenie tlenem depresja komora hiperbaryczna nowe technologie


Czym jest depresja?

Depresja jest chorobą psychiczną, która na świecie dotyka 350 milionów ludzi. W Polsce odsetek osób leczących to schorzenie jest równie wysokie – 1,5 miliona Polaków zostało zdiagnozowanych i poddanych leczeniu. Głównie to kobiety w przedziale wiekowym 20-40 lat.

Najczęstszymi objawami depresji są:

 • trudności z koncentracją i zapamiętywaniem;
 • chroniczna apatia;
 • utrata zainteresowań;
 • płaczliwość i ogólna drażliwość;
 • skrajne emocje – niepokój jak i podniecenie, nadmierna ekscytacja;
 • myśli samobójcze; 
 • nerwobóle w obrębie głowy, brzucha i klatki piersiowej; 
 • ciągłe zmęczenie;
 • niska samoocena napędzana kompleksami.

Często powtarzające się epizody depresyjne zmniejszają obszar mózgu który nazywany jest hipokampem – to właśnie on odpowiedzialny jest za reakcje emocjonalne i uczuciowe, ich powstawanie czy wykorzystywanie, oraz funkcje zapamiętywania. Zanikanie tego obszaru mózgu jest odpowiedzialne za wyżej wymienione objawy chorobowe przypisywane depresji. 

Zaburzona praca hipokampa nie jest epizodem jednorazowym. Im częściej depresja nawraca i nie jest w żaden sposób leczona, tym bardziej on kurczy się i zanika, a chory albo staje się znaczniej apatyczny, albo błędnie reaguje na sytuacje w których się znajduje. 

Jak sesje tlenowe wpływają na zdrowie psychiczne? 

Dzięki intensywnemu natlenianiu regenerują się nie tylko narządy wewnętrzne, ale również dochodzi do usprawnienia metabolizmu komórek nerwowych. 


Połączenia nerwowe w mózgu odzyskują dawną witalność, dzięki czemu pacjenci zauważają poprawę pamięci czy też polepszenie koncentracji. Korzystający z hiperbarii tlenowej osiągają również wyższe wyniki w testach na inteligencję. To wszystko dzięki cofnięciu się hipoksji – niedotlenienia organizmu, również w obszarach mózgu.

Kuracja hiperbaryczna a depresja

Pierwszym krajem który wdrożył do badań klinicznych tlen stosując hiperbarię w kontekście “leczenia zaburzeń psychicznych”, były Stany Zjednoczone Ameryki. 

Przeprowadzono badania na 60 osobach zmagających się z depresją, które potwierdziły pozytywny wpływ sesji tlenowych w leczeniu schorzenia. Zastąpiono stosowaną farmakoterapię przy użyciu Deanxitu* sesjami w komorze hiperbarycznej. Po kilku sesjach stan pacjentów z grupy badanych uległ poprawie lub znacznemu polepszeniu. 


Pod tym względem stosowanie sesji tlenowych jest o wiele bardziej bezpieczniejsze niż klasyczna forma leczenia przy użyciu leków – nie występują efekty odstawienia medykamentów skutkujące obniżeniem samopoczucia lub reakcje niepożądane na wdrożoną farmakoterapię.

Sposób oddziaływania tlenu na osoby z depresją

Wiadome jest, że sesje tlenowe w komorze hiperbarycznej mają zbawienny wpływ na ogólną kondycję organizmu osób, które decydują się na regularne wizyty.

Tak samo jest z regeneracją połączeń neuronowych w mózgu. Hipokamp, który jest odpowiedzialny za naszą percepcję emocjonalną i pamięć, ma naturalną zdolność do szybkiej regeneracji. W momencie, kiedy zatrzymane są nawroty stanów depresyjnych poprzez stosowanie farmakoterapii, ten szczególny obszar mózgu ma możliwość powrotu do swojego naturalnego rozmiaru i funkcjonalności. 

Tlen w zastosowaniu komory hiperbarycznej może być stosowana jako zamiennik dla leków antydepresyjnych lub wsparcie wdrożonego już leczenia zaleconego przez specjalistę, gdyż tlen wspiera wyleczenie depresji poprzez przyspieszenie regeneracji połączeń neuronowych w mózgu oraz poprawia jego ogólne działanie. 

Zalety tlenu w przypadku walki z depresją

Jeśli nadal nie masz pewności co do rozpoczęcia serii sesji tlenowych przy użyciu skoncentrowanego tlenu, poniżej przedstawiamy mocne strony proponowanego przez nas rozwiązania:

 • sesje tlenowe przy braku przeciwwskazań zdrowotnych (patrz: Wskazania do sesji tlenowych) są bezbolesnym i bezpiecznym rozwiązaniem;
 • regularne wizyty w naszym gabinecie przyniosą Ci satysfakcję nie tylko dzięki poprawie stanu Twojego zdrowia psychicznego, ale również fizycznego;
 • tlen może być wykorzystywana jako wsparcie głównego sposobu wspomagania  stanów depresyjnych lub jego zamiennik;
 • odzyskasz chęci do życia, poprawisz koncentrację oraz pamięć, wspierając funkcjonowanie nie tylko hipokampa, ale całego mózgu.

* Lek, który jest popularnym środkiem antydepresyjnym przepisywanym pacjentom cierpiącym na depresję w USA.

Bibliografia:

 1. https://polish.mercola.com/sites/articles/archive/2019/09/26/depresja-mozg.aspx
 2. https://forumprzeciwdepresji.pl/depresja/o-chorobie/statystyki

Zostaw Komentarz

Już wkrótce...

Nowe artykuły o hiperbarii i komorach hiperbarycznych. Badaniach w Polsce jak i na świecie. 
Obserwuj i bądź na bieżąco z nowościami ze świata NT

Obserwuj Nas

Najnowsze posty

Podążaj za nami